Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 387 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Opis przypadku obserwacji połączonej ze zrobieniem zdjeć z miejscowości Glitajny 23-09-2011

piątek, 16 grudnia 2011 23:08

 

Autorką zdjęć jest p.Dorota Sz, mieszkanka miejscowości Glitajny k.Korsz.

Na pierwszy rzut oka na przesłanych fotkach niewiele widać. Dopiero znając opis do nich można odszukać interesujące nas fragmenty.

Pani Dorota będąc w swoim mieszkaniu ( pierwsze piętro dwupiętrowego bloku), rozmawiała przez telefon. W pewnym momencie zauważyła przemieszczający się po niebie na tle chmur niewielki obiekt.

 

Oto jej relacja:

 

Stojąc przy oknie zauważyłam przemieszczający się obiekt po niebie. W tym czasie rozmawiałam przez telefon ze znajomą. Obiekt przemieszczał się powoli na tle chmur. Miałam wrażenie, że jest biały albo jaśniutko srebrny. Składał się jakby z dwóch części; pierwsza większa kształtu elipsoidalnego, ale z przodu zaokrąglona. Druga część obiektu miała też podobny kształt, lecz była nieco mniejsza. Poszłam po aparat i zaczęłam robić zdjęcia ( nie na wszystkich ujęciach obiekt był widoczny). Śledząc tor jego lotu zdawało mi się, że mogę przewidzieć, gdzie po chwili się znajdzie. Po wykonaniu pierwszych dwóch ujęć ( PDF – „tor lotu fotki” 2524 i 2526 – przypis.B.Z.) byłam troszkę zaskoczona, bo myślałam, że zrobię go jak będzie wypływał zza słupa (podwójny słup z transformatorem widoczny pośrodku kadru fotki 2526  - przyp. B.Z. ). Nie było go jednak w oczekiwanym przeze mnie miejscu. Nagle zobaczyłam go w zupełnie innym miejscu, tak jakby się przeniósł lub przeskoczył. Samego momentu tego przeskoku nie widziałam, a nawet przez chwilę pomyślałam, że są to dwa identyczne obiekty, ale szybko zorientowałam się, że to ten sam obiekt.( częściowo widoczny obiekt za gałęzią świerku fotka 2527 – B.Z.).

Zdjęcia trzeba powiększać by go dostrzec, bo zlewa się z chmurami – ale jest widoczny i można odróżnić jego kształt. To co widziałam było znacznie wyraźniejsze od obrazu na zdjęciach. Wiem, że obiekt poruszał się powoli ( wolniej niż samolot) i na pewno na chwilę przepadł mi z pola widzenia. Jak przemieścił się na tym odcinku lotu w tak krótkim czasie  - nie mam pojęcia.

 

Tyle relacja p.Doroty

 Fotki zostały wykonane w dn. 23 września 2011, aparatem cyfrowym Pentax Optio E80. Aparat ten to prosty kompaktowy model z 3 krotnym zoomem optycznym, wykonujący ujęcia o rozdzielczości 10 megapikseli.Według danych z exifu, pierwsza fotka została wykonana o godz. 11:33. Niestety, aparat nie podaje dokładnego czasu w rozbiciu na sekundy. Kolejne 5 ujęć zostało wykonanych w ciągu 2 minut – ostatnie o 11:35.

Razem autorka wykonała 6 fotografii

Na podstawie numeracji  ujęć i czasu ich wykonania można było odtworzyć tor lotu obiektu   ( fot nr.1 tor lotu i czas)

W załączniku posyłam też wszystkie wykonane fotki z zaznaczoną pozycją obiektu (PDF). Cyfry w lewym górnym rogu to oryginalna numeracja z aparatu. Brakuje tu fotki nr. 2525, ale autorka je wykasowała uznając za nieudane.

Ujęcia oznaczone jako fot.4,5,6  przedstawiają powiększenia trzech ostatnich fotek – 2528,2529,2530.

Według naszej oceny nie mógł to być samolot, ani też jakiś rodzaj satelity. Świadczy o tym chociażby zakrzywiony o prawie 180 stopni tor jego lotu. Również czas przelotu obiektu i jego niewielka wysokość, wykluczają takie założenie.

zdjęcie  z nałożone tor lotu określony na podstawie danych z EXIF

 

zdjęcia otrzymane

 

 

 

 

 

 

przygotował Bogdan Zabielski     WMGU Olsztyn

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  15 872  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Przedstawiamy wyniki pracy WMGU Olsztyn .Zbieramy i opracowujemy informacje dotyczące obserwacji UFO oraz kręgów zbożowych z terenu Warmii i Mazur .

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 15872

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl